Ekonomi

Borsa İstanbul haftanın son iş gününe nasıl başladı?

Investing.com – BİST 100 endeks haftanın son iş gününe yatay başladı. Endeks güne %0,04 artışla 5088,48 puandan başladı.

BIST 100 dünkü süreçlerde de yatay bir hareket yaşadı. Endeks dün 5.044 – 5.117 puan aralığında hareket ederken günü %0.29’luk kısmi yükselişle 5.086,2 puanda kapattı. Haftanın son gününe gelindiğinde ise endeks, önceki hafta elde ettiği %11’lik artışa kıyasla bu hafta %1 bandına yükselen değerle sakinliğini korudu.

Açılışta öne çıkan dalların ortasında Baskı, basit metallerVe metal ürünleriKaygısız bir başlangıç ​​yaptı. maden ürünleri , güne olumsuz başlayan şubelerin başında yer aldı. Maden işleri segmenti bugün düşüş momentumunda bir zayıflama kaydetti ve açılışta %2 bandına gerileme gördü. İnşaat ve dokuma sektörleri de güne düşük oranlı başladı. Sanayi, hizmetVe finansgüne de genel piyasa ile uyumlu bir formda yatay başladı.

BIST 100 endeksinde yer alan hisse senetleri arasında BRYATgünün ilk dakikalarında %6 yükseldi. OYAKÇ, ALKIMVe ERBOSYüzde 2’lik artışla da ön sıralarda yer aldı.

Güne negatif başlayan hisselerin başında, KORDLAR, BENİM BUC’UM, GESANVe TSPORgerçekleşti.

Dış piyasalardaki satış baskısı bir miktar azalsa da Asya endekslerinde satış eğiliminin devam ettiği görülüyor. Özellikle Çin endeksleri haftayı negatif kapatırken. NikkiEndeks yüzde 1,29’luk pozitif kapanış yaptı.

ABD endeksleri dünkü süreçlerde alıcılı hareket etti. Nasdak, S&P 500Ve Dow Jones ortalama yarım puan artış oldu. Günün ilk saatlerinde ABD vadeli işlemleri negatif, Avrupa vadeli işlemleri ise hafif pozitif.

Author: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu