Haber

42 ölümlü ‘kaza’: Mühendisler yazılıdan ayrıldı, mülakatla atandı

Bartın’ın Amasra ilçesinde 14 Ekim 2022’de 42 madencinin hayatını kaybettiği kömür tozu ve grizu patlamasından 7 ay önce yapılan atamalar dikkat çekti. Patlamayla ilgili açılan davada sanıklardan bir kısmı yazılı sınavdan düşük not almalarına rağmen mülakatta yüksek puan vererek atanmıştı. Atanan isimler, cinayet kabahatini olası kastla işledikleri iddiasıyla 1,80 yıla kadar hapis cezasına çarptırıldıkları iddiasıyla tutuklu yargılanıyor.

Devlet kurumlarında liyakat tartışmasına yol açan mülakat uygulaması, patlamanın meydana geldiği madene bağlı Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun (TTK) düzenlediği yükselme ve unvan değiştirme sınavlarında da öne çıkıyor.

TTK’ya bağlı Amasra Taşkömürü İşletmesi’ndeki patlamayla ilgili açılan davada 8’i tutuklu 23 sanık yargılanıyor. Gözaltına alınan sanıklardan 4’ü olası kasten öldürme ve yaralama suçundan 1,80 yıl, diğer 4 tutuklu sanık ve 15 sanık taksirle öldürme suçundan 18 yıla kadar hapis cezasıyla 25 Nisan’da hakim karşısına çıkacak.

Patlamadan 8 ay önce Şubat 2022’de yapılan incelemelerde, 500 bin lira hapis cezasıyla yargılanan iş sağlığı ve güvenliği başmühendisi Volkan Soylu ve üretimden sorumlu başmühendis Mehmet Tural’ın sonuçları açıklandı. 80 yıllara kadar, dikkat çekicidir.

YAZILI SINAVDA 63, Mülakatta 89

8 Şubat 2022’de üç aday sınava giriyor. Volkan Soylu yazılı sınavdan 63 puan alıyor. Diğer adaylar 68 ve 60 puan alır. Mülakatta 89 puan alan Soylu, Mart ayında diğer adayların önünde iş sağlığı ve güvenliği başmühendisi olarak atanır.

İLK ADAYLAR GÖRÜŞMEDE CİL PAYI İLE GEÇTİ

Üretim başmühendisi Mehmet Tural, 10 Şubat 2022’de sınava giriyor. Tural ile birlikte üç aday daha üretim başmühendisi olmak için başvuruyor. Tural, yazılı sınavda kendisinden yüksek puan alan adayı mülakat puanı sayesinde geçebilmektedir. Yazılı sınavda 85 puan alan adaylar mülakatta 79,2 puan alıyor. Yazılı metinden 84 alan Tural’a mülakatta 84.4 puan veriliyor. Ortalaması daha yüksek olan Tural, üretimin baş mühendisi olur.

maltepe-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu