Yaşam

Bilim Sergisi Altın Çağ’da Açıldı

Van Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi’nin açılışını yaptığı “Altın Çağ’da Bilim” standı, Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Ozan Balcı’nın katılımıyla kapılarını ziyaretçilerine açtı.

Van Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Van Müzesi’nde düzenlenen, 7. ve 16. yüzyıl ortalarında yaşamış Türk ve İslam medeniyetlerinden bilim adamlarının buluşlarının sergilendiği “Altınçağda Bilim” standı , ziyarete açıldı.

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Ozan Balcı’nın katılımıyla açılışı yapılan stant ilk günden itibaren büyük ilgi görürken, stant açılışında söz alan Vali Ozan Balcı, 2014 yılında yapılacak olan bu stant hakkında bilgi verdi. ziyaret ederken gurur duyulan, tüm gençler tarafından ziyaret edilmelidir.

Medeniyetimizin geçmişte çok hoş keşifler yaptığını ifade eden Ozan Balcı, “Bugün açılışını yapacağımız sergide çok değerli bilim adamlarımızın geleceğe yön veren buluşlarını bir arada görme fırsatı bulacağız. Umarım bu sergi gençlerimize ilham olur. Bu değerli bilim adamlarının izinde çok daha iyi şeyler yapıyorlar. Tüm Vanlıları ve gençlerimizi bu sergiye davet ediyorum. Şehrimize hayırlı olsun” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Ozan Balcı, Vali Yardımcıları Adem Balkanlıoğlu, Murat Yayabaşı, İl Emniyet Müdürü Atanur Aydın, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hüseyin Bekmez, Sahil Güvenlik Vangölü Küme Komutanı Binbaşı Fırat Aslan, Kültür ve Turizm Müdürü Erol Uslu, öğretmenler ve öğrenciler ziyaret etti. sergi.

Sergi, Türk ve İslam medeniyetlerinden bilim adamlarının çalışmalarını ve keşiflerini paylaşarak geleceğe bu dahilerden ilham almayı ve şanlı geçmişi herkesin öğrenmesini amaçlıyor. Tıp alanında önde gelen bilim adamı El Zehravi, astronomi alanında Takiyüddin ve Al Biruni, iki kıtanın ortasında planörle uçmayı başaran ilk kişi Hezarfen Ahmed Çelebi, nadide mimar Mimar Sinan eserleri ve tarımıyla birçok Avrupalı ​​mimara ilham veren şaheserler. Sanayi ve tesislerde çok değerli makine ve sistemler geliştiren mühendislik dehası Cezeri gibi Türk ve İslam medeniyeti ile ilgili birçok değerli bilim adamının buluşları sergilerin ortasında yer alıyor.

Sergi, 1 ay boyunca Van Müzesi’nde ziyarete açık olacak.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

haberaltinekin.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu