Ekonomi

New York borsası yüksek açıldı

Açılışta Dow Jones endeksi yüzde 0,16 artışla 34.464,02 puan oldu. S&P 500 endeksi yüzde 0,34 artışla 4.440,95 puana, Nasdaq endeksi 0,55 artışla 13.859,07 puana yükseldi.

Haftanın son işlem gününün açılışında enflasyon verilerinin beklentilerin altında gelmesi ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz oranlarını sabit tutmasıyla hisse senedi piyasalarında olumlu bir seyir gözlendi.

Son Fed toplantısının ardından banka yetkililerinin açıklamaları önem kazanırken, ilk açıklamalar Fed Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller ve Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin’den geldi.

Waller, bugün Norveç’te düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmada, ABD’de bankacılık sektöründe yaşanan son yüklerin kredi vadelerine bir etkisinin olup olmadığının netlik kazanmadığını belirtti. Waller, birkaç bankanın beceriksiz yönetimi nedeniyle para politikasının değiştirilmemesi gerektiğini savundu.

Çekirdek enflasyonun düşmediğine işaret eden Waller, çekirdek enflasyonun hareket etmemesinin rahatsız edici olduğunu, muhtemelen biraz daha sıkılaştırılması gerekeceğini kaydetti.

Richmond Fed Lideri Barkin, enflasyonun halen çok yüksek ve inatla devam ettiğini belirterek, faiz artış oranlarındaki yavaşlamanın bilgilerin değerlendirilmesi için zaman verdiğini sözlerine ekledi.

Barkın, gelecekteki verilerin yavaşlayan talebin enflasyonu yüzde 2 hedefine geri döndürdüğünü doğrulamaması halinde daha fazla faiz artışından memnun olduğunu söyledi.

Yüksek faiz oranlarının önemli bir yavaşlama riski oluşturabileceğini kaydeden Barkın, 1970’li yılların deneyiminin Fed’in enflasyondan çok çabuk vazgeçmemesi gerektiğini gösterdiğini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu